سوخت چرم

سوخت چرم

«سوخت معرق چرم» مجموعه‌ای از چند رشته‌ی جداگانه از هنر‌های اصیل و سنتی ایران است که عبارت است از: مصورسازی (در قالب نگارگری)، تذهیب، تشعیر، گل و مرغ، خوشنویسی، معرق و مشبک چرم، لایه چینی و طلاکوبی. اصالت و اعتبار کار سوخت به میزان ظرافت و زیبایی اجرای این هنر‌ها بستگی دارد. در این نوع هنر، گاهی از همه‌ی تزیینات رایج روی چرم نیز استفاده می‌شود.

کیف پول با هنر سوخت روی چرم

کیف پول با هنر سوخت روی چرم

 

هنر سوخت یکی از زیباترین روش‌های تزیین جلد کتاب‌های نفیس مانند قرآن بوده است. وجه‌تسمیه‌ی آن نیز احتمالاً به دو علت بوده است، اول، روش کار که قالب حاوی طرح و نقوش را با حرارت معین بر روی آتش نهاده و پس از داغ شدن، قالب را بر روی چرم گذارده و با فشار و ضربات چکش نقوش قالب را بر روی آن منتقل می‌کنند. در این حال، محل نقوش بر روی چرم به رنگ قهوه‌ای سیر درمی‌آید، آنگاه سراسر سطح جلد را که دارای فرورفتگی یا برآمدگی شده را با طلای مایع زراندود می‌کنند. دوم، رنگ‌های تیره به‌کاررفته در این هنر که استفاده از رنگ‌های تیره یکی از مشخصات و ویژگی‌های هنر سوخت روی چرم است.

این هنر در ابتدا بر روی جلد کار می‌شده ولی در دوره‌ی قاجاریه به همت عده‌ای از هنرمندان این هنر که روز‌های افول خود را می‌گذراند، دوباره احیاء و در قالبی جدید که همان تابلوی سوخت معرق چرم است، متجلی شد. با توجه به تعاریف و تعابیری که از هنر «سوخت و معرق» روی جلد‌ها بیان‌شده، این هنر بر روی تابلو تفاوت اساسی با سوخت و معرق که در قدیم بر روی جلد‌ها صورت می‌گرفته است، حتی از حیث اجرای کار، ندارد. یکی بر جلد کتاب می‌نشیند و دیگری بر روی تابلو نقش می‌بندد.

 

ازآنجاکه فن سوخت کاری، بسیار دشوار است در هر دوره صرفاً چند هنرمند به آن می‌پرداختند. در دوره‌ی حاضر نیز هنرمندانی که به این هنر اصیل می‌پردازند بیش از چند نفر نیستند که آن‌هم منحصر به شهر‌های اصفهان و تهران و مشهد مقدس است. با توجه به شواهد و مدارک درباره‌ی پیشینه و تاریخچه‌ی کار «سوخت» و زمان پیدایش این هنر، می‌توان گفت که از قرن هشتم هجری قمری /پانزدهم میلادی باروی کار آمدن تیموریان این هنر در مسیر رشد و تکامل خود قرار گرفت. روش نگهداری آن حفاظت از ضربه و فشار ناگهانی، اشیای نوک‌تیز و برنده است و با استفاده از براق‌کننده‌های چرم براق و تمیز می‌شود.